5-1/2in H x 2-3/8in Dia x 1/8in Thick | Matte Chrome Finish Solid Carbon Steel | Surface Base Mount | Under Mount Elevated Countertop Support Post
Hover over image to zoom in
Shown in Polished Chrome
| Diameter | Base Plate Diameter: 2-3/8" |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 110 lbs per two |
| Finish | Matte Chrome Finish |
| Height | 5-1/2" |
| Indoor Outdoor Use | Indoor Only |
| Material | Solid Carbon Steel |
| Mounting Hardware | Screws Indluded |
| Product Weight | 2.7 lbs per piece |
| Thickness | 1/8" |