10in x 10in | Cold Rolled Steel (Raw) Finish | Hidden Steel Countertop Support Bracket
Hover over image to zoom in
| Certification | Made in USA |
|---|---|
| Depth | 10" |
| Dynamic Load Rating | Over 1000 lbs per pair |
| Finish | Cold Rolled Steel (Raw) Finish |
| Height | 10" x 10" |
| Hole Info | Straight Holes to Accommodate 1/4" Screws/Bolts |
| Indoor Outdoor Use | Indoor Only |
| Material | Cold Rolled Steel |
| Mounting Hardware | 1/4" Screws/Bolts, Not Included |
| Product Weight | 2.8 lbs per piece |
| Thickness | 1/4" |
| Width | Flange Width: 2" |