Sugatsune Hanger
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Dynamic Load Rating | 3.31 lbs (1.5 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Includes | Includes 3/4" (M4 x 20) long screws |
| Length | 3.54 in (90 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4 x 20 mm Stainless Steel Self tapping screw |
| Notes | Available with multiple notches and 3/4" hole | Not recommended for drywall installation, or for use with laundry rods |
| Product Weight | .20 lbs per piece |
| Type | Surface mount onto wood panel/stud |
| Width | 0.94 in (24 mm) |