Sugatsune Center Hinge For Folding Doors | CH-75/GB Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Degree | Max Opening Angle (degree): 180 |
| Depth | Depth of Item when closed: 0.73 in (18.5 mm) |
| Finish | Bronze |
| Height | 2.95 in (75 mm) |
| Hole Info | Holes: 4 |
| Material | Zinc Alloy, Polyacetal, Polyamide |
| Mounting Hardware | 4 mm or #8 self tapping screw |
| Notes | Knuckles: 3 | Designed for use with solid wood and MDF |
| Product Weight | .22 lbs per piece |
| Required Accessories | Can also install to aluminum frame with AS-CH-75 parts set (sold separately, special order). |
| Width | 2.36 in (60 mm) |