Sugatsune Spring Loaded Barrel Bolt | BSS2-150 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 0.79 in (20 mm) |
| Diameter | Bar/Bolt Diameter: 0.35 in (9 mm) |
| Finish | Satin |
| Height | 1.65 in (42 mm) |
| Includes | Supplied with mortise and surface strike |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.5 X 20 Stainless Steel Screw |
| Notes | Knob springs back into sleeve to keep bolt in locked or unlocked position | Extra sleeve for locking offers flexibility in application | Designed for application where longer throw is needed |
| Product Weight | .47 lbs per piece |
| Width | 8.27 in (210 mm) |