Sugatsune Stainless Steel Bar Latch | BL-45 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Depth | 0.59 in (15 mm) |
| Finish | Polished |
| Height | 1.57 in (40 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Length | 2.56 in (65 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3 x 10 mm Stainless Screw |
| Notes | Latch with knurled thumb screw on female strike. Tighten screw to keep latch closed | Tighten screw to keep latch closed | No thumb screw on BL-35 |
| Product Weight | .06 lbs per piece |
| Width | 1.77 in (45 mm) |