Sugatsune Stainless Steel Bar Latch | BL-100 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Depth | 1.14 in (29 mm) |
| Finish | Polished |
| Height | 3.15 in (80 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Length | 1.14 in (29 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 20 x 5 mm Stainless Steel Screw - Panhead |
| Notes | Latch with knurled thumb screw on female strike | Tighten screw to keep latch closed |
| Product Weight | .44 lbs per piece |
| Width | 3.94 in (100 mm) |