Sugatsune 1-31/32" Long Polished Stainless Steel Tension Catch | BCTS-50 Series
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 3 |
| Dynamic Load Rating | Push In Force: 5.07 lbs (2.3 kg) | Pull Out Force: 3.97 lbs (1.8 kg) |
| Finish | Polished |
| Height | 0.63 in (16.1 mm) |
| Length | 1.97 in (50 mm) |
| Material | 316 Stainless Steel, 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.8x16 Stainless Steel Nickle Screw |
| Notes | Tension Force is not adjustable |
| Product Weight | .08 lbs per piece |
| Width | 0.39 in (10 mm) |