Sugatsune 2-3/4" Long Polished Stainless Steel Tension Catch | BCT-70 Series
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 | REACH 209 Compliant 3/29/21 |
| Depth | 0.83 in (21.2 mm) |
| Dynamic Load Rating | Push In Force: 10.14 lbs (4.6 kg) | Pull Out Force: 7.72 lbs (3.5 kg) |
| Finish | Chrome |
| Height | 0.53 in (13.5 mm) |
| Length | 2.76 in (70 mm) |
| Material | Zinc Alloy |
| Mounting Hardware | 3.8 x 16 Steel Nickle Screw |
| Notes | Tension Force is not adjustable |
| Product Weight | .18 lbs per piece |
| Width | 2.76 in (70 mm) |