Sugatsune Stainless Steel Glide | ADPS75-16-150 Series
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Dynamic Load Rating | 1234.59 lbs (560 kg) |
| Finish | Polished |
| Height | 7.01 in (178 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | M16 x 2.0 Stainless Steel Threaded bolt |
| Notes | Nut on bottom of glide allows easy installation and height adjustment with socket wrench |
| Product Weight | .84 lbs per piece |
| Width | 2.95 in (75 mm) |