Sugatsune Stainless Steel Extension Hanger
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant |
| Dynamic Load Rating | 11.02 lbs (5 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 3.74 in (95 mm) |
| Includes | Includes 1" (3.5 x 25) Long Screws |
| Length | Length of Item when closed: 12.99 in (330 mm) | Length of Item when open: 21.46 in (545 mm) |
| Material | 430 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.5 x 25 mm Stainless Steel Self tapping screw |
| Notes | Space-Saving, Undermount Design For Narrow Spaces |
| Product Weight | .88 lbs per piece |
| Width | 1.42 in (36 mm) |