Sugatsune Folding Ring Pull
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Depth | Depth of Item when closed: 0.44 in (11.3 mm) |
| Finish | Polished |
| Height | 2.28 in (58 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | Stainless Steel Screw |
| Notes | Low profile design | Spring loaded-snaps flat to stay out of the way and limit rattling when not in use |
| Product Weight | .11 lbs per piece |
| Type | Folding Ring | Spring Loaded |
| Width | 2.95 in (75 mm) |