10-1/4" Wide x 14-1/2" High Unfinished Polymer Resin Sconce
Hover over image to zoom in
| Depth | 7" |
|---|---|
| Finish | Unfinished |
| Height | 14-1/2" |
| Indoor Outdoor Use | Indoor and Outdoor Use. When using outdoors, must be finished properly. |
| Material | Polymer Resin; Can be painted or faux finished with any quality latex or oil based product. When staining, use a gel or non-penetrating stain. |
| Notes | Can be moisture resistant when finished properly. |
| Product Weight | 11 lbs per piece |
| Rot Resistant | Yes |
| Style | Sconce |
| Termite Resistant | Yes |
| Width | 10-1/4" |