Sugatsune PoInteriorfix Glass Standoff | 7083VA Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Finish | Satin |
| Height | 1.3 in (33 mm) |
| Length | 1.18 in (30 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 6 X 50 Stainless Steel Countersunk Wood Screw |
| Notes | Recommended for use with tempered glass only |
| Product Weight | .19 lbs per piece |
| Thickness | Min Glass Thickness: 0.24 in (6 mm) | Max Glass Thickness: 0.47 in (12 mm) |
| Type | Glass Standoff With Round Face Plate |
| Width | 1.18 in (30 mm) |