48V RIBBON IP20 COB SINGLE W/ BARE WIRE ENDS 4000K 82FT
Hover over image to zoom in
| Beam Spread | 140 Degrees |
|---|---|
| Color Rendering Index | 90 |
| Color Temperature | 4000K |
| Constant Voltage or Current | Constant Current |
| Dimmable | Yes |
| Height | 1/8" |
| Lumens Per Foot | 263 Per Foot |
| Material | Flexible White PCB |
| Maximum Number Can Connect | 82 Feet |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: Mounting Clips and Rigid Track |
| Number of LED Chips | 153 Chips Per Foot |
| Required Accessories | 48V Power Supply Required |
| Roll Length | 82 Feet |
| Total Wattage | 216 Watts |
| Type | Chip Size: COB |
| Type of Adhesive | 3M |
| Type of Connection | Bare Wire On Each End |
| Voltage | 48V |
| Watts per Foot | 2.63 Per Foot |
| Width | 1/2" |