Sugatsune Butt Hinge | 4040/SS Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 3 |
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 88.18 lbs (40 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 4 in (101.6 mm) |
| Hole Info | Holes: 8 |
| Length | 0.58 in (14.8 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 5.5 X 32 mm Stainless Steel Self tapping screw |
| Notes | Knuckles: 5 |
| Product Weight | .43 lbs per piece |
| Width | 4 in (101.6 mm) |