1’ Wide x 8' High x 3/16" Thick Imported Solid White Oak Tambour Sheet with 3/4" - 60 Degree Grooves
Hover over image to zoom in
| Adhesive Information | Recommended adhesive for wall covering is any high-quality construction mastic in caulking type tubes. See Installation Instructions. |
|---|---|
| Degree | 60 Degree Grooves |
| Material | Internationally produced from North American Hardwoods; Wood tambours may be finished using normal wood working techniques. Refer to finishing product for exact specifications and directions. |
| Notes | 16 Slats Per Panel |
| Radius Information | 4" Minimum Radius |
| Sheet Size | 1' x 8' Long Sheet |
| Species | Unfinished Solid White Oak |
| Thickness | 3/16" |
| Type | Bamboo Fiber Reinforced Paper Backer |
| Width | 3/4" Wide Slats |