Sugatsune Butt Hinge | 3535/SS Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 3 |
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 55.12 lbs (25 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 3.5 in (89 mm) |
| Hole Info | Holes: 6 |
| Length | 0.55 in (14 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4.5 X 25 Stainless Steel Self tapping screw |
| Notes | Knuckles: 5 |
| Product Weight | .32 lbs per piece |
| Width | 3.5 in (89 mm) |