1ft Wide x 32in High Countertop Height Unfinished Imported Solid Maple Decorative Tambour Sheet | Fluted/Pencil Pattern
Hover over image to zoom in
| Adhesive Information | Recommended adhesive for wall covering is any high-quality construction mastic in caulking type tubes. See Installation Instructions. |
|---|---|
| Indoor Outdoor Use | Indoor use only |
| Material | Solid Maple |
| Notes | 16 Slats Per Panel |
| Radius Information | 8" Minimum Radius |
| Sheet Size | 1' x Nominal 32" Long Countertop Height Sheet |
| Species | Unfinished Solid Maple |
| Thickness | 3/8" |
| Type | Bamboo Fiber Reinforced Paper Backer |
| Width | 3/4" Wide Slats |