2in Dia | Black Soft Rubber | Swivel Imported Single Wheel Series Industrial Caster with Brake | 1-3/16 x 2in Rectangular Top Plate
Hover over image to zoom in
| Dynamic Load Rating | 70 lbs per caster |
|---|---|
| Finish | Horn Finish: Nickel |
| Height | Mounting Height: 2-9/16" |
| Includes | Includes Side Brake |
| Material | Horn Assembly: Steel |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 1-3/16 x 2" Rectangular Top Plate; Mounting Plate Hole Spacing: 13/16 x 1-9/16"; Mounting Plate Hole Diameter: .224" |
| Product Weight | .05 lbs per piece |
| Swivel Radius | 1-7/8" |
| Tread Width | 13/16" |
| Type | Riveted Axle | Caster Type: Swivel with Brake | Raceway: Self Lubricating Single Ball Bearing |
| Wheel Bearings | Self Lubricating |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Diameter | 2" |
| Wheel Material | Soft Rubber |
| Wheel Material Information | Very attractive all purpose wheel, Easy quiet roll, resists impacts with a cushioned ride. Features maximum weatherability, resistanct to chemicals, water and steam. Rejects floor debris. |