Sugatsune S/S Handle 1456mm
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Center To Center | 54.8 in (1392 mm) |
| Certification | NSF Compliant |
| Diameter | 14 mm |
| Finish | Satin |
| Length | Overall Length: 57.32 in (1456 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | Stainless Steel M4 X 25 Pan Head Machine Screw |
| Notes | Contemporary | Designed for use as a cabinet handle, and back-to back mounting is unavailable for this model. |
| Product Weight | 1.3 lbs per piece |
| Projection | 1.38 in (35 mm) |
| Type | Bar Round | Round Bar Pull |