2 In Dual Wheel Caster | Swivel Caster 2 In | Grey Polyurethane On Black Polypropylene Core | Top Plate 1-1/4x2 In
Hover over image to zoom in
| Height | Mounting Height: 2-45/64" |
|---|---|
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: Top Plate 1-1/4" X 2" |
| Product Weight | 0.4 lbs each |
| Swivel Radius | 1-27/32" |
| Tread Width | 3/4" x 2" |
| Type | Caster Type: Swivel |
| Wheel Color | Grey |
| Wheel Diameter | 2" |
| Wheel Material | Grey Polyurethane on Black Polypropyene Core |
| Wheel Material Information | Lightweight, yet impact strength is far superior to hard rubber wheels. Offers superior resistance to mos toils, chemicals, grease, solvents and acids. For light and medium duty applications. Easy to roll non-marring wheels. |