2in Dia | Black Polypropylene Dual Wheel X Caster | 1-1/4in x 2in Top Plate
Hover over image to zoom in
| Height | Mounting Height: 2-45/64" |
|---|---|
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: Top Plate 1-1/4" X 2" |
| Product Weight | 0.4 lbs each |
| Swivel Radius | 1-27/32" |
| Tread Width | 3/4" x 2" |
| Type | Caster Type: Swivel |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Diameter | 2" |
| Wheel Material | Black Polypropylene |
| Wheel Material Information | Lightweight, yet impact strength is far superior to hard rubber wheels. Offers superior resistance to mos toils, chemicals, grease, solvents and acids. For light and medium duty applications. Easy to roll non-marring wheels. |