1-1/2in Dia | Grey Swivel Imported Single Wheel Series Industrial Caster with Brake | 1-3/16 x 2in Rectangular Top Plate
Hover over image to zoom in
| Dynamic Load Rating | 70 lbs per caster |
|---|---|
| Finish | Horn Finish: Nickel |
| Height | Mounting Height: 2-5/16" |
| Includes | Includes Side Brake |
| Material | Horn Assembly: Steel |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 1-3/16 x 2" Rectangular Top Plate; Mounting Plate Hole Spacing: 13/16 x 1-9/16"; Mounting Plate Hole Diameter: .224" |
| Product Weight | .3 lbs per piece |
| Swivel Radius | 1-13/16" |
| Tread Width | 11/16" |
| Type | Riveted Axle | Caster Type: Swivel with Brake | Raceway: Self Lubricating Single Ball Bearing |
| Wheel Bearings | Self Lubricating |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Diameter | 1-1/2" |
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Material Information | High performance wheel offers the advantage of both hard and soft tread materials in a single wheel. Like a hard tread wheel, TPR rolls easily and is very durable. Like a soft tread wheel, it rolls quietly, protects floors and resists impacts with a cushion ride. Non-marring wheel resists chemicals, water, steam, metal shavings and other floor debris. Features maximum weatherablity. Temperature range: -5F to 140F Hardness 95(+5) durometer shore scale. |