1-1/2in Dia | Black Swivel Non Hooded Mity Mite Twin Wheel Furniture Caster | 5/16-18 x 5/8in Long Threaded Stem
Hover over image to zoom in
| Dynamic Load Rating | 90 lbs per caster |
|---|---|
| Height | Mounting Height: 1-5/8" |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 5/16-18 x 5/8" Long Threaded Stem |
| Product Weight | .37 lbs per piece |
| Swivel Radius | 1-11/16" |
| Type | Caster Type: Swivel |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Diameter | 1-1/2" (40mm) |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Wheel Material Information | Rigid material with excellent wear and abrasion resistance. Resists water, oil, and mild chemicals. Good performance in a wide range of temperatures. Provides high load rating and durability. Ideal for office or institutional environments. Non-marring. |