Sugatsune 1-1/16" High Stainless Steel Satin Finish Hook
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 2 |
| Depth | 0.67 in (17 mm) |
| Dynamic Load Rating | 22.05 lbs (10 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 1.06 in (27 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.1 x 16 Stainless Steel Screw |
| Product Weight | .02 lbs per piece |
| Type | Undermount Hook |
| Width | 1.1 in (28 mm) |