3/4in Dia x 3/4in Barrel Length | Polished Chrome | Cone Topped Series | Secure Fasten Standoff
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Diameter | Barrel Diameter: 3/4" |
| Finish | Polished Chrome |
| Hole Info | Drill Hole For Cap: 15/32" |
| Includes | 2.5mm Hex Key, #6 Flat Head Screw, Drywall Anchor |
| Indoor Outdoor Use | For Indoor Use Only |
| Length | Barrel Length: 3/4" |
| Material | Solid Carbon Steel; Ideally suited for indoor applications, this blend of steel is strong and cost effective; but is not corrosion resistant. |
| Product Weight | .14 lbs per piece |
| Thickness | Panel Thickness: Up To 3/8", Cap Thickness: 0.20" |
| Threading | Thread Length: 3/4" Long, Cap Thread Size: M12 |
| Type | Medium Weight |