3/4in Dia x 1/4in Thick | Polished Stainless Finish | Premium Aluminum | Wall Mount Series Cap It Off Standoff
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Diameter | Barrel Diameter: 3/4" |
| Finish | Polished Stainless |
| Hole Info | Drill Hole For Cap: 9/32" |
| Includes | 2.5mm Hex Key, #6 Flat Head Screw, Drywall Anchor |
| Indoor Outdoor Use | For Indoor Use Only |
| Length | Barrel Length: 1-1/2" |
| Material | Aluminum; 6063 T5 alloy offers some chemical resistance and can be used outdoors; although could rust over a long period of time. |
| Product Weight | .07 lbs per piece |
| Thickness | Cap Thickness: 5/16"; Panel Thickness: Up To 1/2" |
| Threading | Cap Thread Size: 1/4"-20 |
| Type | Light Weight |