Tresco Snip Panel 9" x 24" Cool White (6500K Lumens) 24VDC | 8W Per SQFT | 1.5SQFT
Hover over image to zoom in
| Average Rated Life | 50,000 Hrs |
|---|---|
| Beam Spread | 120 |
| Brand | Tresco |
| Certification | UL |
| Color Rendering Index | 93 |
| Color Temperature | 6500K |
| Constant Voltage or Current | VOLTAGE |
| Depth | 2" |
| Dimmable | YES |
| Indoor Outdoor Use | INDOOR |
| Input Power | 24V |
| Length | 24" |
| Lumens Per Fixture | 1148 |
| Material | Flexible PCB |
| Maximum Amps | 4A |
| Maximum Number Can Connect | 12 sqft |
| Number Of Led Chips | 144 |
| Required Accessories | Power Supply Power Link Cable |
| Thickness | 1/16 Inch |
| Total Wattage | 12W |
| Type of Connection | Flex Connector |
| Voltage | 24V |
| Warranty | 5 Years |
| Watts Per Fixture | 12W |
| Width | 9" |