Sugatsune Draw Latch | PS32 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 0.35 in (9 mm) |
| Dynamic Load Rating | 17.64 lbs (8 kg) |
| Finish | Polished |
| Height | 0.87 in (22 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3mm or #4 screw |
| Product Weight | .02 lbs per piece |
| Width | 2.01 in (51.1 mm) |