Sugatsune Black Non-Magnetic Touch Latch | PR-3PK Series
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Finish | Black |
| Height | 0.75 in (19 mm) |
| Length | Length of Item when open: 1.16 in (29.5 mm) | Length of Item when closed: 4.88 in (124 mm) |
| Material | ABS |
| Notes | Holding Force: 4.85 lbs (2.2 kg) |
| Product Weight | .01 lbs per piece |
| Required Accessories | Requires Strike Plate |
| Width | 0.29 in (7.4 mm) |