Sugatsune Magnetic Catch | MC-FS10B Series
Hover over image to zoom in
Shown in White
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Depth | 0.55 in (14 mm) |
| Finish | Black |
| Height | 2.15 in (54.5 mm) |
| Material | Plastic (ABS) |
| Notes | Magnetic Force: 9.92 lbs (4.5 kg) |
| Product Weight | .04 lbs per piece |
| Required Accessories | Requires Strike Plate |
| Type | Snap-in |
| Width | 0.39 in (10 mm) |