Sugatsune 1-29/64" High x 1-31/32" Long Stainless Steel Slide Bolt
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 3 |
| Depth | 1.06 in (27 mm) |
| Diameter | Bar/Bolt Diameter: 0.61 in (15.5 mm) |
| Finish | Satin |
| Height | 1.54 in (39 mm) |
| Includes | Supplied with mortise and surface strike |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.1 X 20 Stainless Steel Screw - Flathead |
| Product Weight | .2 lbs per piece |
| Width | 2.68 in (68 mm) |