Sugatsune 1-13/16" High x 2-31/64" Long Polished Stainless Steel Spring Loaded Bar Latch
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 3 |
| Depth | 0.79 in (20 mm) |
| Finish | Polished |
| Height | 1.81 in (46 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.5 X 16 mm Stainless Screw |
| Notes | Latch bolt snaps into the strike to prevent accidental release | Push tab on strike to release |
| Product Weight | .15 lbs per piece |
| Width | 2.48 in (63 mm) |