Sugatsune 2-3/4" Long Polished Stainless Steel Tension Catch | BCTS-70 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 3 |
| Dynamic Load Rating | Push In Force: 12.57 lbs (5.7 kg) | Pull Out Force: 8.6 lbs (3.9 kg) |
| Finish | Polished |
| Height | 0.91 in (23 mm) |
| Length | 2.76 in (70 mm) |
| Material | 316 Stainless Steel, 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.8x16 Stainless Steel Nickle Screw |
| Notes | Tension Force is not adjustable |
| Product Weight | .25 lbs per piece |
| Width | 0.51 in (13 mm) |